Tıpkı Stochastic’de olduğu gibi periyot içindeki kapanışları periyottaki en yüksek ve en düşük değere olan yakınlıklarına göre değerlendiren Williams’ %R, bunun sonucu olarak Stochastic göstergesi ile aynı prensipler doğrultusunda hareket eden kısa vadeli bir göstergedir. Ancak Williams’ %R’nin yanda gördüğünüz şekilde ki hareketlerine dikkat edilecek olursa bunun daha çok Stochastic’deki %K değerine benzediği ve her fiyat hareketine anında tepki veren yapısıyla belki yorumlanabilir olsa da alım satım sinyalleri için kullanılmasının zor olduğu görünmektedir. Ancak bu olumsuzluğuna rağmen, çoğunlukla dönüşlerden önce ters yöne hareketlenerek analiste çok değerli zaman önceliğini sunan bu göstergeyi kullanılabilir kılmanın yolu ise, benzeştiği Stochastic’de olduğu gibi Williams’ %R nin yumuşatılması, yani Williams’%R Slow haline getirilmesidir. Altta sağdaki şekilin üst kısmında yer alan ve fiyat hareketine hemen tepki veren kararsız yapılı Williams’ %R’nin yumuşatılmış halini onun hemen altına çizili olarak görüyorsunuz. Tıpkı Stochastic Fast’in yumuşatılarak Stochastic Slow’un elde edilişi gibi burada da, Williams’ %R yerine çok kısa vadeli bir hareketli ortalaması alınarak Williams’ %R Slow elde edilmiştir. Sağdaki şekilde de görülebileceği üzere, Williams’ %R’de ki gereğinden fazla düzensiz hareketler ve salınımlara karşılık Williams’ %R Slow’un yumuşatılmış salınımlarını takip edebilmek ve sinyalleri algılayabilmek çok daha kolay olmaktadır. Ayrıca üstte üretilmiş bir çok hatalı sinyalin slow da kaybolduğu ve bizi gereksiz bazı al sat işleminden koruduğu da görülmektedir. Williams’ %R’nin hesaplanışı... Stochastic’de denklemin üst kısmında yer alan, bugünün kapanışından periyottaki en düşük değeri çıkaran yaklaşımından farklı olarak Williams’ %R de, periyottaki en yüksek değerden bugünün kapanış değeri çıkarılmaktadır. Stochastic = 100 x ( SGK - PED ) / ( PEY – PED ) Williams’ %R = -100 x ( PEY – SGK ) / ( PEY – PED ) SGK : Son günkü kapanış fiyatı PEY : Periyottaki en yüksek değer PED : Periyottaki en düşük değer
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.