/
örtmüş ve bir önceki günün tüm yükselişini de geri almıştır. Düşüşteki bir “ yutma “ oluşumunda ise, ilk mum kısa siyah bir gövdeye, ikinci mum ise uzun beyaz bir gövdeye sahiptir. Yükselişteki yutma oluşumuna benzer şekilde ikinci mumun açılışı, bir önceki mumun kapanışının altında, kapanışı ise bir önceki açılışın üzerindedir. İkinci mumun işaret ettiği kayda değer fiyat artışı, ilk mumun tümünü örterek kaybın tamamını da geri almıştır. Ancak bu yutma oluşumları sadece sinyalizasyon görevi görür ve alım ve satım kararları için her zaman olduğu gibi alternatif yöntemlerce onaya ihtiyaç duyulur. Bir mumun, bir önceki mumun gövdesinin sınırları içinde oluştuğu duruma ise “ harami “ oluşumu denir. İlk mum, var olan trendle aynı yöndeki alım yada satım baskısını gösteren uzun bir gövdeye sahiptir. Bunun ardından gelen oluşum ise, ya kısa boylu bir mum yada bir dojidir. Açılış kapanış farkının az olması yada aynı noktadan gerçekleşmesi, alıcı ve satıcılar arasındaki mücadelenin bir galibinin olmadığını gösterir. Bu sıkışma ise, doğal olarak var olan trendin gücündeki bir kayba işaret edecektir. Aritmetik ve logaritmik skala... Grafiklerimizin zamanı gösteren yatay X eksenleri daima eşit aralıklarla ifade edilirken, fiyatı gösteren dikey Y ekseni aritmetik yada logaritmik olarak düzenlenebilir. Aralarındaki temel fark ise fiyat ekseninin fiyat aralıklarının hesaplanış yöntemidir. Bir aritmetik ( lineer ) grafikte, düşey fiyat ekseninde yer alan her nokta arasındaki mesafe özdeştir. Örneğin 20 ile 30 arasındaki mesafe, 120 ile 130 arasındaki mesafenin aynısıdır. Bir başka deyişle, aritmetik skala açısından fiyatların 20 den 30 a yükselmesi ile 120 den 130 a yükselmesi arasında bir fark yoktur. Bu yüzden aşağıdaki şekilde de görmekte olduğunuz gibi aritmetik ölçekle hazırlanmış özelliklede uzun vadeli bir grafiğin, analizlerde kullanılması pek mümkün değildir.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.