Grafikler, senetlerin durumunu analiz etmek ve olası gelecekler hakkında tahmin yapabilmek için kullanılan, belirli bir zaman dilimindeki peş peşe sıralanmış fiyat verilerinden oluşan görsel araçlardır. Bir başka deyişle, bundan sonraki analizlerimizde kullanacağımız grafikleri en basit haliyle, fiyat ve hacim verilerinin çizgiler yardımıyla gösterildiği şekiller olarak da tanımlayabiliriz. Analizlerimizde kullanacağımız iki boyutlu bu grafiklerdeki yatay X ekseni “ zaman “ı gösterirken, dikey Y ekseni ise, verilerimizin bu zaman dilimi içinde aldıkları değerleri gösterecektir. Aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi, X ekseni üzerinde zaman sağa doğru ilerlemektedir. Yani en sağda yer alan veri her zaman için son fiyat verisini oluşturur. Y ekseni üzerinde ise fiyatlar yukarı gittikçe büyümekte, aşağı indikçe küçülmektedir. Bir çok farklı yöntem kullanılarak hazırlanabilen bu grafiklerden bizim inceleyeceklerimiz ise, diğerlerine oranla daha popüler olan çizgi ( line ), çubuk ( bar ) ve mum ( candlestick ) grafiklerdir. Aşağıdaki şekilde, aynı senedin aynı dönemi için her üç yöntemin bir arada kullanılmış halini görebilirsiniz.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.