Kapanışların trende uyma eğilimi... Yükseliş trendi içinde olan fiyatları inceleyecek olursanız kapanış seviyelerinin, gün içi görülen en yüksek seviyelere yakın olma eğiminde olduğunu görürsünüz. Trendin sonlarında, dönüşün başladığı seviyelerde ise kapanış fiyatları artık eskisi gibi gün içi en yüksek seviyelere yakın olmamaya, bu seviyelerden uzaklaşmaya başlayacaktır. Doğal olarak düşüş trendinde de yükseliştekinin tersine kapanışların gün içi görülen en düşük seviyelere yakın olma eğiliminde olduğu görülecektir. İşte yükseliş ve düşüşlerin doğasında var olan bu eğilim, Stochastic Osilatörü’nün de çıkış noktasıdır. Stochastic, periyodun içinde yer alan kapanışları, periyottaki en yüksek ve en düşük değere olan yakınlıklarına göre değerlendiren bir osilatördür. Daha doğru bir deyişle, periyot içindeki en yüksek ve en düşük seviyelere olan uzaklığına göre fiyatın değerlendirilmesidir. Stochastic’in hesaplanışı... Yukarıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi Stochastic, grafik üzerinde bir düz ve bir de kesikli çizgiyle gösterilir. Bunlardan düz çizgi ile gösterileni %K, kesikli çizgi ise %D dir. %K = 100 x ( SGK – PED ) / ( PEY – PED ) SGK : Senedin son günkü kapanış değeri PED : Senedin periyottaki en düşük değeri PEY : Senedin periyottaki en yüksek değeri
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.