Indicator Builder nedir? Indicator Builder, var olan hazır indikatörleri kendimize göre uyarlamak ya da kendimizce kurgulanan bir sisteme uygun olarak dizayn edilen yepyeni bir indikatörü yazmak için kullandığımız bir indikatör yapım alanıdır. Bir başka deyişle, indicatörbuilder’ı al ve sat sistemleri oluştururken kurguladığımız göstergeleri görsel olarak grafik üzerine atabilmek için kullanırız. Burası, tamamen bizim hayal gücümüzle sınırlı bir alandır. Ancak bu kısma başlamadan önce, buranın ileri teknik analizin bir parçası olduğunu ve bu kısımda bir şeyler yapabilmek için temel teknik analiz araçlarına hakim olunması gerektiğini hatırdan çıkarmamak gerekir. Eğer, göstergelerin ruhunu anlayamamışsak, yepyeni bir indikatör yaratmaya çalışmak hayalcilikten başka bir şey olmayacaktır. Bu nedenle, yeni bir indikatör yazmaya girişmeden önce ilk yapmamız gereken, hazır olarak önümüze gelen indikatörlerin isteklerimizi karşılayıp karşılamadığına karar vermemizdir. Unutmayın ki, konusunda oldukça iyi teknik analiz gurularının birçok durumun çözümü için ürettiği mükemmel göstergelerimiz vardır. Öncelikle, bu hazır göstergeler işimizi görüyor mu ona bakmalıyız. Eğer, göstergelere hakim olduğumuzu düşünüyorsak ve var olan göstergenin bu ham haliyle ihtiyaçlarımızı karşılamadığına inanıyorsak, artık bu göstergelerin yeniden dizaynına ya da sadece bize özel bambaşka bir göstergenin yaratılmasına geçebiliriz demektir. Ancak, indicatorbuilder’ı kullanmaya başlamadan önce, bununla ilgili alt yapımızı da tamamlamış olmanız gerekir. Öncelikle, burada yer alan MetaStock Diline Giriş, Göstergeler, Alanlar ve Operatörler ile Fonksiyonlar bölümlerini bitirmiş olmalısınız. MetaStock dili basittir. Kısaltmalar üzerine kurulu, kuralları basit olan bir yazılım şeklidir. Birkaç örnekten sonra eliniz de, gözünüz de alışacaktır. Göstergelerin MetaStok dilindeki yazılımı ise biraz ezber ister. Kullandığınız teknik analiz programının yazdığınız göstergeyi anlayabilmesi, göstergenin yazılım şablonunu doğru girmenizle mümkündür. Ancak, kullanacağınız birkaç göstergenin şablonunu ezberlemeniz çok fazla zamanınızı almayacaktır. Indicator Builder’da kullanacağınız fonksiyonlar ise yapmak istediğiniz şeyi yapabilmeniz için kullanacağınız basit kalıplardır. Neyi nereye yazacağınızı öğrendiğinizde bunlarla çalışmanın hem kolay, hem de keyifli olduğunu göreceksiniz.Basit bir ortalamadan sisteme geçiş… Eğer, MetaStock diline giriş ve ondan sonra gelen Göstergeler bölümünü okuduysanız basit bir hareketli ortalama formülünün yazılımını da öğrenmiş olmalısınız. Bir hareketli ortalamanın formülü, göstergenin hareketli ortalama olduğunu gösteren bir kısaltma ve parantezler arasına girmemiz gereken üç adet parametreden ibarettir. Yani;MOV(Data,Period,Yöntem S E W TRI VAR ZL WW TSF)yazılımının içini doldurduğumuzda, kullanmış olduğumuz teknik analiz programı bir hareketli ortalama yazdığımızı anlayacaktır.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.