Fiyatlardaki yüzdesel değişim... Price Rate Of Change ( Fiyat yüzde değişimi ), tıpkı Momentum gibi belli bir zaman dilimi içerinde fiyatların ne yönde ve ne miktarda hareket ettiğini anlatan, bunu ise bugünün kapanışını periyodumuz kadar bir süre önceki günün kapanışı ile karşılaştırarak yapan bir göstergedir. Ancak PROC fiyatlardaki bu değişimi anlatırken Momentum’dan farklı olarak direk bu günü periyot kadar bir gün önceki kapanışla karşılaştırmak yerine, bugünle periyot kadar bir gün önceki kapanışın farkını karşılaştırmaktadır ve gösterge üzerindeki her değer de bugünün x gün önceye göre yüzde kaç değiştiğini anlatmaktadır. Price rate of change’in hesaplanması... Oldukça basit bir formüle sahip olan PROC’un hesaplanma açısından da Momentum’daki bölme işleminin üst kısmına eklenen çıkarma işlemi dışında bir farklılığı yoktur. Şöyle ki ; Momentum = ( Kapanış / n gün önceki kapanış ) x 100 PROC = ( Kapanış – n gün önceki kapanış / n gün önceki kapanış ) x 100 Görüldüğü gibi momentumda, kapanışın n gün önceye göre ne yönde ve ne kadar değiştiği hesaplanırken, PROC’da değişim miktarının n gün önceye göre ne yönde ve ne oranda olduğu incelenmektedir.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.