Göstergeleri MetaStock formülleri içinde kullanabilmek için birkaç kurala uymak yeterlidir. Öncelikle her gösterge formülasyonda bir kısaltma ve parantez içine yazılması gereken parametrelerden oluşur. Örneğin Commodity Channel Index, CCI(Periyot) şeklinde yazılırken Relative Strength IndexRSI(Data,Period) şeklinde yazılır. Eğer gösterge için bizim tarafımızdan girilecek herhangi bir parametre yoksa Accumulation/Distribution Index’de olduğu gibi AD() şeklinde yazılır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, MOST, DI+-, Bollinger Bantları gibi bazı göstergelerin birden fazla eğri ile temsil ediliyor oluşudur. Bu göstergeler için içerdikleri eğrilerden yalnızca birine ihtiyaç duyuyorsanız sadece onu kullanabilecek olsanız da, genel kullanımda nasıl kullanıyorsa o şekilde kullanmanız ve eğrileri ayrı ayrı yazmanız gerekecektir. Örneğin Stochastik Slow göstergesini ve bunun içerdiği iki eğrinin kesişimini kullanacaksanız hem STOSK(%K,Yavaş %K,%D,Yöntem S E W TRI VAR ZL WW) eğrisini hem de STOSD(%K,Yavaş %K,%D,Yöntem S E W TRI VAR ZL WW) eğrisini birlikte yazmanız gerekecektir. Aşağıda genel itibarıyla ihtiyaç duyacağınız çoğu göstergenin yazılımlarını bulabilirsiniz.GÖSTERGELER AD ( Accumulation/Distribution Index )Yazılım :AD() AD ısaltmasının ardından herhangi bir parametre girilmeyeceği için parantezin içi boş bırakılır. ADX ( Average Directional Movement Index )Yazılım :ADX(Period)ADX kısaltmasının ardından parantez içine periyot değerinin girilmesi gerekir. Genel olarak varsayılan değer 14’tür.Örnek : ADX(14)ADXR ( Average Directional Movement Index Rating )Yazılım :ADXR(ADX Period,ADXR Period)ADXR kısaltmasının ardından parantez içine ADX’in periyodu ile ADXR’nin periyodunun girilmesi gerekir. Genel olarak varsayılan değer her iki parametre için de 14’tür.Örnek : ADXR(14,14)AROONYazılım : AroonDown(Period) AroonUp(Period)Aroon göstergesine ait iki eğri iki farklı formülasyon ile gösterilir. Aroon Alt için AroonDown, Aroon Üst içinse AroonUp kullanırız ve her ikisinde de parantez içine periyot değerinin girilmesi gerekir. Genel olarak varsayılan değer ise her ikisi için de 14’tür.Örnek : AroonDown(14) AroonUp(14)
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.