Hareketli ortalamalardan bant oluşturmak... Fiyatların hareketli ortalamaları ile olan ilişkisini incelediğinizde, fiyatlardaki aşağı ve yukarı yönlü hareketlerin, bu salınımların belli periyotlardaki ortalamaları alınarak yumuşatılmış hali olan hareketli ortalamalarının etrafında bir sarmal oluşturdukları görülür. İşte bu sarmalın sınırlarını yakalayarak hareketleri sınırlayan bir bant oluşturma amacı ile yola çıkan Envelopes, fiyat hareketlerinin salınımlarını en uygun şekilde taklit eden bir optimum hareketli ortalama periyodunun, yine bu salınımların yüksekliğine en uygun oranlarda aşağı ve yukarı kaydırılması ile bunu başarma çabasındadır. Yapısı ve görüntüsü itibarıyla Bollinger bantlarına da oldukça benzeyen Envelopes (zarflar ), bantların oluşturuluş ve hesaplanış şekliyle ise Bollinger’dan oldukça farklı ve bir o kadar da basittir. Hesaplanan hareketli ortalamanın standart sapmasını alarak alt ve üst bantları oluşturan Bollinger bantlarına karşılık, Envelopes’de, biraz önce de belirtildiği gibi sadece hareketli ortalamanın belli oranlarda aşağı ve yukarı kaydırılması bantları elde etmek için yeterli olmaktadır. Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir Envelopes bandının elde edilebilmesi için öncelikle ihtiyacımız olan ise, tanımdan da anlaşılacağı üzere bir hareketli ortalamadır. Şekilde kesikli çizgilerle belirtilmiş olan bu hareketli ortalamanın, fiyat hareketlerine daha kolay adapte olabilmesi ve olmakta olanı anlatabilmesi açısından üssel hesaplanması daha doğru olsa da, basit yöntemle hesaplanan hareketli ortalama da kullanılabilir. Doğru periyottaki ortalamanın bulunmasından sonra yapılacak olan ise, hareketli ortalamaları uygun oranlarda aşağı ve yukarı kaydırarak bantları elde etmektir.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.