FONKSİYONLAR Özel matematiksel işlemleri yerine getirmeleri için kullandığımız fonksiyonlar, fonksiyonun ne olduğunu tanımlayan İngilizce bir tanım ya da kısaltma ve parantez içine yazılan özel parametrelerden oluşur.Abs : Parantez içine yazılan datanın mutlak değerini almak için kullanılır. Absolute kelimesinin kısaltmasıdır. Mutlak değerin alınması demek, parantezin içine yazılan datanın değeri negatif ( - ) bile olsa pozitife ( + ) dönüştürülmesi demektir. Datanın pozitif olması durumunda ise bir değişiklik olmaz.Yazılım : Abs(Data)Örnek : Abs(2-5)Yukarıdaki örnekte data değeri -3 olsa bile Abs(2-5), formülasyona 3 olarak girer.BarsSince : Tanımladığımız koşulun son gerçekleştiği andan itibaren geçen bar sayısını verir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere bu fonksiyonda parantez içine bir koşul girilmesi gerekir.Yazılım : BarsSince(Data)Örnek : BarsSince(MO(C,14)>100)Yukarıdaki örnekte, momentum göstergesinin 100 den büyük olduğu en son bardan itibaren geçen bar sayısı hesaplanır. Correl : Korelasyonu hesaplamak için kullanılır. İngilizce Correlation kelimesinin kısaltmasıdır.Yazılım :Correl(Data1, Data2, Period, Shift)Örnek :Correl(MOV(C,5,E),MOV(C,22,E),14,1)Yukarıdaki örnekte, 14 barlık bir periyot için 5 günlük hareketli ortalamanın 22 günlük ortalamaya göre korelasyonu hesaplanır. Bu yapılırken 1 gün ötelenmiş (Shift) değeri alınmıştır.Cross : Bu fonksiyon, parantez içine yazılı ilk datanın ikinci datayı aşağıdan yukarı kestiği anı ifade etmek için kullanılır. Tek bir ana denk gelen bir fonksiyon olduğu için >< operatörlerinin kullanımından farklıdır.Yazılım : Cross(Data1,Data2) Örnek : Cross(MOV(C,14,E),MOV(C,50,E))Yukarıdaki örnek, 14 günlük hareketli ortalamanın, 50 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya kestiği anı ifade eder.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.