Kendine özgü yöntemiyle Gann’ın grafiksel yaklaşımı, fiyatların geometrik şekillere ve onların oluşturduğu açılara uygun hareket ettiği düşüncesi üzerine kuruludur. Bu çalışmalar arasında en ilgi çekenleri ve bizimde inceleyecek olduklarımız ise Gann çizgileri, Gann yelpazeleri, Gann açıları ve Gann gridleri’dir. Çizgi çalışmaları... Gann’ın, köşesi grafik üzerindeki bir dip yada tepeye yerleştirilmiş karenin köşegenleri olarak algıladığı çizgi çalışmaları 45 derecelik bir açıyla yükselen yada alçalan bir çizginin trend tanımlaması esasına dayanır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi fiyatlar 45 derecelik bir açı ile yükselen çizginin üzerinde kaldığı sürece piyasadaki yükseliş eğilimi devam ediyor demek olacaktır. Kırılan bir 45 derecelik yükselen çizgi ise dönüş sinyali olarak algılanacaktır. Aynı şekilde düşüş sırasında kullanılan alçalan 45 derecelik çizgi de, fiyatları altında tutabildiği sürece hüküm süren bir düşüş trendine işaret edecektir. Bu çizginin kırılması ise aynı yükselen örneğimizde olduğu gibi bir dönüş sinyali olarak algılanır. Yelpaze çalışmaları... Şimdi yapacağımız yelpaze çalışmaları Gann açıları ile bir çok konuda ve görsel olarak benzerlik gösteriyor olsa da, elde ediliş yöntemleri açısından farklılıklar göstermektedirler. En büyük fark ise, Gann açılarındaki oranlardan farklı olarak yelpaze çalışmalarını oluşturan çizgilerin daima birbirlerine eşit mesafede yer alıyor olmalarıdır.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.