Formasyonun oluşumu... Piyasaların genellikle diplerinde görüldüğü ve başlayan yükseliş trenlerine işaret ettiği için dönüş formasyonları arasında sınıflandırılan çanak oluşumları, aynı zamanda sonlanan bir düşüş trendinin ardından yeterli güçte başlayamayan yada gücünü bir süreliğine kaybeden yükseliş trendlerinde de devam formasyonu olarak görülebilmektedir. Birkaç aydan birkaç yıla uzayabilen süreleri ve kimi zaman yumuşakça eğilen bir yaya, kimi zamansa hafifçe U harfine benzeyen yapılarıyla kolayca tanımlanabilen bu çanak formasyonları, sonlanmaları ile yukarı ivmelenecek bir yükseliş trendine işaret ettiklerinden alınan pozisyonlar açısından hem kısa, hem orta, hem de uzun vadede oldukça önemli miktarlarda kar marjları yaratabilmektedirler. Yukarıdaki şekilde de gördüğünüz gibi bir çanak oluşumunu ise, temelde dört ana bölüme ayırarak incelemek daha doğru olacaktır. İlk safha, satıcıların üstünlüğünde olan düşüş bölümüdür. Ancak satıcıların daha arzulu, alıcıların ise isteksiz olduğu bu kısımda, zayıflamakta olan bir düşüş trendinin işareti olarak işlem hacmi de giderek azalma eğilimindedir. Düşüş bölümü aynı zamanda çanağın şeklinin de belirlendiği bölümdür. Daha yumuşak bir eğimle düşen fiyatlar, düşüş mesafesini kısaltarak çanağın şeklini bir yay’a yaklaştırırken, oluşumun başlangıcındaki sert bir düşüş ise bir sonraki sayfada yer alan şekilde de görülebileceği gibi çanağın yüksekliğini arttırarak şeklini de bir U harfine benzetecektir.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.