SAR : Dur ve pozisyonunu değiştir… J.Welles Wilder tarafından geliştirilmiş olan Parabolic SAR, daha çok pozisyon değiştirme yerlerinin tespitinde kullanılır ve ne zaman alım, ne zamansa satım yapılacağı ile ilgili bilgiler içerir. SAR, Stop And Reversal kelimelerinin baş harfleridir ve tam karşılığı “ Dur ve geri dön “ dür. Analizimizde kullanacağımız anlamı ise “ Dur ve pozisyon değiştir “ şeklindedir. Wilder tarafından açığa satışında olduğu çift yönlü piyasalarda kullanılmak üzere geliştirilen Parabolic, bu yönüyle oldukça temkinlidir. Uzun hesaplamalara göre bulunan al yada sat pozisyonları yine fiyat grafiğinin üzerinde noktalarla gösterilir. Yukarıda gördüğünüz şekilde fiyatların üzerine konmuş olan noktalar “sat “ anlamı taşır. Açığa satışı göz ardı edecek olursak buna “ sat ve nakitte bekle “, açığa satışın da olduğu bir piyasa içinse “ elindekileri + açığa sat ve bekle “ diyebiliriz. Fiyatların altında gördüğünüz noktalarsa “ al “, bir başka deyişle de “ al ve pozisyonunu koru “ anlamındadır. Parabolic’in çalışma mantığı hesaplanması kadar karmaşık değildir. Şöyle ki fiyat Parabolic SAR’ın üzerindeyse başka bir deyişle noktalar fiyatların altında ise SAR fiyat ne tarafa doğru hareket ederse etsin ondan bağımsız olarak her gün yukarı yönlü hareketini sürdürecektir. Parabolic SAR’ın ne kadar süre ile yukarı gideceği fiyatların ne kadar süre ile Parabolic SAR ın üzerinde kaldığına bağlıdır. SAR, fiyatların gerileyerek kendisine ulaştığı noktadan itibaren üste geçecektir. Aynı şekilde Parabolic SAR fiyatların üzerinde olduğu sürece fiyat hareketlerinde bağımsız olarak her gün aşağı yönlü hareketini sürdürecektir. Ne kadar süre ile aşağı gideceği ise yine fiyatların daha ne kadar Parabolic SAR ın altında kalacağına bağlıdır. Fiyatların yükselerek Parabolic SAR ı yakalamasıyla noktada tekrar alta geçecektir.
I< <<1 2>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.