İç gücün ölçüldüğü bir güç endeksi... İlk olarak J.Welles Wilder tarafından kullanılan Relatif Güç Endeksi ( RSI ), bir hisse senedinin incelenen periyot içindeki kapanış değerlerini bir önceki günle karşılaştırarak, tıpkı Momentum’da olduğu gibi senedin “ kendi iç gücünü “ bulmaya çalışmaktadır. Amaç, o periyot içindeki bir önceki güne göre yükselen günlerle, bir önceki güne göre düşen günleri bularak bunları birbiri ile karşılaştırmak ve bu şekilde olası geleceklerle ilgili öngörülerde bulunabilmektir. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi RSI, grafikle uyum içinde hareket eder. İfade ettiği gücün anlamı RSI’ın yükseldiği noktada fiyatların yukarı gitme eğiliminin, tersine alçaldığı noktada ise fiyatların düşme eğiliminin yüksek olduğu şeklinde algılanmalıdır. Şekilde dikkat edilmesi gereken bir diğer özellikse tepkilerin kısa vadeli olduğudur. RSI, fiyatlardaki her harekete çok kısa sürede tepki vermekte hatta bazen doğası gereği tepkiyi fiyatlardan bile önce verebilmektedir. Amaç senedin iç gücünü bulmak ve bunu da bir önceki güne göre düşen ve artan günleri karşılaştırarak yapmak olunca, bu bulunan iç gücün de kısa vadelerde daha etkili olacağı ve ulaşılan bilginin kısa sürede kullanılması gerektiği açıktır. Vadeleri gereğinden fazla uzatmanın bilgiyi sulandırarak kullanılmaz hale getirmesi olasılığı her zaman vardır.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.