ALANLAR Alanlar olarak isimlendirdiğimiz bu kısım aslında doğrudan girilebilir data seçeneklerimizdir. Genel MetaStock kullanım kuralları doğrultusunda İngilizce karşılıklarının baş harfleri ile sembolize edilirler. O – Open – Açılış : Seçmiş olduğunuz periyottaki barın ilk işlem fiyatıdır. Eğer günlük barlarla çalışıyorsanız her günün ilk işlem fiyatı, 5 dakikalık barlarla çalışıyorsanız da söz konusu her 5 dakikanın ilk işlem fiyatıdır. H – High – Yüksek : Seçmiş olduğunuz periyottaki barın gördüğü en yüksek fiyattır. Eğer günlük barlarla çalışıyorsanız her günün görülen en yüksek fiyat seviyesi, 5 dakikalık barlarla çalışıyorsanız da söz konusu her 5 dakikanın gördüğü en yüksek fiyat seviyesidir. L – Low – Düşük : Seçmiş olduğunuz periyottaki barın gördüğü en düşük fiyattır. Eğer günlük barlarla çalışıyorsanız her günün görülen en düşük fiyat seviyesi, 5 dakikalık barlarla çalışıyorsanız da söz konusu her 5 dakikanın gördüğü en düşük fiyat seviyesidir.C – Close – Kapanış : Seçmiş olduğunuz periyottaki barın son işlem fiyatıdır. Eğer günlük barlarla çalışıyorsanız her günün son işlem fiyatı, 5 dakikalık barlarla çalışıyorsanız da söz konusu her 5 dakikanın son işlem fiyatıdır. W – Weighted Close – Ağırlıklı Ortalama : Seçmiş olduğunuz periyottaki barın ağırlıklı ortalamasıdır. Eğer günlük barlarla çalışıyorsanız her günün ağırlıklı ortalaması, 5 dakikalık barlarla çalışıyorsanız da söz konusu her 5 dakikanın ağırlıklı ortalamasıdır. V – Volume – Hacim : Seçmiş olduğunuz periyottaki bara ait işlem hacmidir. Eğer günlük barlarla çalışıyorsanız her günün toplam işlem hacmi, 5 dakikalık barlarla çalışıyorsanız da söz konusu her 5 dakikanın işlem hacmidir. Örnek olarak yine bir hareketli ortalama yazıyorsak, MOV(C,9,E) yazdığımızda hareketli ortalamamız kapanış datasından hesaplanırken, MOV(H,9,E) yazdığımızda barın yüksek değerinden hesaplanacaktır. Aynı şekilde MOV(V,9,E) yazdığınızda ise hacmin hareketli ortalamasını hesaplamış olursunuz. OPERATÖRLER MetaStock açısından operatörler olarak adlandırdığımız semboller, formülasyonda kullanabileceğimiz matematiksel ifadelerdir. AND ( VE ) :Formülasyonda birden fazla koşul kullandığımızda bu koşulların aynı anda gerçekleşmesini istiyorsak bu birden fazla koşulu AND ile birbirine bağlarız. Koşullar birbirine bağlandığı andan itibaren aynı anda karşılanıyor olmaları gerekir. Bir tanesinin bile karşılanmaması koşulun geçersiz olmasını gerektirir.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.