MACD, biri kısa diğeri ise daha uzun iki hareketli ortalamanın farkından yola çıkarak orta vadeli alım satım sinyalleri üreten ve piyasadaki fiyat hareketlerinin ne yöne doğru eğilimli olduğu sorusu ile ilgilenen trend takipçisi bir göstergedir. Genellikle 12 ve 26 günlük üssel ortalamalarla hesaplanan MACD’de, göstergenin yönünü de, sıfır eksenine olan mesafesini de belirleyen bu iki üssel ortalamanın birbirlerine göre olan pozisyonlarıdır. Doğal olarak MACD’de ki hareketin şiddetini belirleyende, bu iki üssel ortalamanın birbirlerinden uzaklaşma hızlarıdır. Hareketli ortalamalardan MACD’ye... Hesaplanması oldukça basit olan bu gösterge aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır : MACD = 12 günlük üssel har. ort. – 26 günlük üssel har. ort. Formülden çıkan sonuç ise 12 günlük üssel hareketli ortalamanın 26 günlük üssel hareketli ortalamadan büyük olması durumunda gösterge değerinin sıfır ekseni üzerinde, altında olması durumunda ise eksenin aşağısında olacağıdır. Eşitlik halinde ise gösterge değeri de sıfıra eşit olacaktır. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi MACD eğrisinin ekseni kestiği noktalar düz çizgiyle gösterilen 12 günlük üssel ortalama ile 26 günlük üssel ortalamanın kesişim yerlerinde oluşmaktadır ve çalışma mantığı açısından hareketli ortalamalar bölümünde gördüğümüz gibi kısa vadeli ortalamanın uzun vadeliyi aşağı doğru kestiği seviyede sıfır ekseninin altına inerek sat sinyali üretmekte, kısa vadelinin uzun vadeli olanı yukarı doğru kestiği noktalarda eksenin üzerine çıkması ise al sinyali anlamına gelmektedir.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.