Değişimin gücü ve hızı... Momentum, belli bir zaman dilimi içerisinde fiyatların ne yönde, ne miktarda ve ne şiddette hareket ettiğini anlatan bir göstergedir. Bugünkü kapanış ile, periyodumuz kadar bir süre önceki günün kapanışını karşılaştıran Momentum, o güne göre şu an nerede olduğumuz ile ilgilenir. Cevabını aradığı soru, o güne göre ne oranda değiştiğimizdir. Kısa vadeli bir gösterge olarak kullanacağımız Momentum’da 12 – 14 günlük periyotlar daha olumlu sonuçlar vermesine karşın bu, senede ve sizin uyguladığınız stratejilere göre değişebilmektedir. Ancak daha kısa vadelerde momentumun salınımlarının çok fazla artacağını ve bunun yanlış sinyallere yol açabileceğini, tersine daha uzun vadelerde ise hatalı sinyal oranı azalırken geç tepkilere yol açabileceği unutulmamalıdır. Momentumun hesaplanması... Hesaplanma yöntemi basittir. Bugünü ve önceki her günü periyot kadar önceki bir günle ilişkilendiren yaklaşımında, son günün kapanışı periyot kadar önceki günün kapanışına bölünür. Momentum = ( Son günün kapanışı / n gün önceki kapanış ) x 100 Dikkat edecek olursanız, formülün içinde fiyatların periyot kadar gün önceki kapanışından bu yana geçen zaman zarfında nereden nereye gelmiş olduğu sorgulanmaktadır. Referans değerimiz, son gün kapanışının n gün önceki kapanışla aynı olması durumunda bulacağımız değer olan 100 rakamıdır. Bu bizim nötr değerimizdir. Bu noktada n gün öncesine göre bir değişim yoktur. Ancak bugünkü kapanışın n gün önceki
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.