İkili tepe formasyonu... Zayıflamaya başlayan hemen hemen tüm trendlerdeki sorun dikkatlice incelendiğinde, yükselen bir trendin bir tepe yaparak gevşemeye başlamasının ardından yönünü tekrar yukarı çevirdiğinde bir önceki tepeyi geçmekte zorlandığı, bir düşüş trendinin ise bir dip yaparak yükselmeye başlamasının ardından yönünü tekrar aşağı çevirdiğinde bir önceki dibin altına inmekte sorun yaşadığı görülür. İşte trendlerin bir önceki tepeyi yada dibi geçmekte zorlandığı ve bunu başaramayarak trendin aksi yönde yeni bir harekete başladığı oluşumları ikili tepe ve ikili dip formasyonları olarak adlandırıyoruz. İkili tepe formasyonu zayıflamış yükseliş trendlerinin başına bela olurken, ikili dip formasyonları da güçten kesilmiş düşüş trendlerinin başını ağrıtmaktadır. İkili tepe formasyonunun hikayesi basittir. Yükselişin bir yerinde görülen bir tepe, başlangıçta kimse için bir şey ifade etmemektedir. Çünkü bir yükseliş trendi sürerken trend bir çok yerde soluklanıp yoluna ondan sonra devam etmekte ve devam sırasında yeni tepeler oluşturabildiği sürece de yükselişi tehdit edecek bir durum oluşmamaktadır. Ayrıca ilk tepedeki hacimde, tepe oluşurken yükseldiği, dönüşte ise azaldığı için şimdilik her şey yolunda sinyali vermektedir. Ancak oluşan ilk tepenin ardından hacimsiz gevşemenin dibi oluşturup tekrar yükselişe başlamasıyla, sorunlarda ilk sinyallerini vermeye başlayacaklardır. Çünkü yükselişe rağmen hacim, bir önceki tepeyi oluştururkenki hacmi yakalayamamaktadır. Bu, trendde bir şeylerin yolunda gitmediği ve zayıflıyor olabileceği yönündeki ilk sinyaldir. Bunu gören bir analistin ilk yapması gereken şey, daha önceki dip ve tepelere yaklaşan fiyatların sorun yaşayabileceğini ve buraların destek direnç olarak çalışabileceğini düşünerek ilk tepeden başlayan bir yatay direnci çizmesidir.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.