Donald Lambert tarafından geliştirilen bu gösterge, hisse senedinin fiyatını kendi basit hareketli ortalaması ile beraber değerlendirmektedir. Bir başka deyişle amaç, fiyatın kendi basit hareketli ortalamasının ne tarafında ve ne kadar uzağında olduğunu bulabilmek ve fiyatların gelecekteki olası hareketleri için öngörüde bulunabilmektir. Yukarıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi CCI, fiyatlardaki hareketleri taklit etme eğilimindedir. Yani yükselen bir CCI, fiyatların yukarı gitmekte olduğuna, alçalan bir CCI ise fiyatların aşağı gitmekte olduğuna işaret eder. Ancak şekilden de görebileceğiniz gibi CCI fiyatlardaki her harekete çok kısa sürede tepki vermekte ve bu da, CCI eğrisinin tek başına yorumlanmasını güçleştirmektedir. CCI’ın hesaplanması... Tanımından da anlaşılacağı üzere CCI’ın hesaplanmasında, fiyatlarla basit hareketli ortalaması arasındaki fark bulunmaya çalışılmaktadır. Ancak burada küçük bir ayrıntı olarak, fiyat yerine ortalama fiyat kavramı kullanılır. Şöyle ki, fiyat yerine koyacağımız rakam, o günün en yüksek, en düşük ve kapanış değerlerinin toplamlarının üçe bölünmesi suretiyle bulacağımız ortalama fiyat olacaktır. Ortalama fiyat : ( Günün yükseği + Günün düşüğü + Kapanış ) / 3 Bundan sonrası ise basittir ve denklem şu şekilde formüle edilir ; CCI = ( OF – O.F.hareketli ortalaması ) / ( Sapma ortalaması x 0.015 )
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.