J.Welles Wilder tarafından geliştirilen Directional Movement, şu ana kadar gördüğümüz tüm göstergelerden farklı olarak fiyatlardaki hareketin yönüyle değil var olan hareketin devam etme eğiliminde olup olmadığı ile ilgilenir. Bu yönüyle de trend belirleme ve yanlış sinyallerin filtre edilebilmesi açısından oldukça önemli bilgiler sunan Directional Movement, DX, ADX, ADXR, DI+DI- ve DIS gibi bir çok göstergenin de çıkış noktasıdır. Directional Movement’ın ( DM ) hesaplanması... Başlangıçta oldukça karmaşık ve meşakkatli bir işmiş gibi görünen DM nin hesaplanması aslında oldukça basit ve konunun anlaşılabilmesi açısından da önemlidir. Bunun yüzden öncelikle bundan sonraki tüm hesaplamalarda ve Directional Movement türevli göstergelerde kullanacağımız üç değeri hesaplayarak başlayalım. Periyot olarak ise teknik analiz programlarında standart olarak kullanılan 14 günlük periyot kullanacağız. Tablodan da görebileceğiniz gibi sizin yerinize program tarafından yapılan Directional Movement hesaplamasında kullanılan değişkenler sadece fiyatların gün içinde görmüş oldukları en yüksek, en düşük ve kapanış değerleridir. Bu değişkenlerden bizim elde etmemiz gereken üç değer ise, fiyatların gün içinde görmüş olduğu en yüksek ve en düşük fiyat farklarından oluşan TR yani fiyat aralığı, görülen en yüksek değerin bir gün önceki en yüksek değerin üzerinde olduğu günler için bulunan +DM ve görülen en düşük değerin bir gün önceki en düşük değerin altında olduğu günler için bulunan –DM dir. +DM = Bugünün yükseği – Dünün yükseği ( Bugün dünden yüksekse ) -DM = Dünün düşüğü – Bugünün düşüğü ( Bugün dünden düşükse ) Görüldüğü gibi tabloda aslında karmaşık gibi görünen rakamlardan hesaplanan +DM ve –DM’nin formülasyonu oldukça basittir. Bugünün yükseği dünün yükseğinin üzerinde ise +DM, bugünün düşüğü dünün düşüğünün altında ise de –DM oluşmaktadır. Bir başka deyişle geçerli olan gün için bu iki değerden sadece biri oluşacaktır.
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.