Fiyatlardaki yumuşatılmış değişimler... TRIX, fiyatlardaki değişimlerin üçüncü dereceden üssel hareketli ortalamasının alınması suretiyle üretilen bir göstergedir. Bunun anlamı ise, üssel hareketli ortalamanın üssel hareketli ortalamasının üssel hareketli ortalaması demek olacağından son alınan üssel ortalamadan sonra elde edilen artık kısa vadedeki hareketlere olan duyarlılığı azalmış, hareketleri yumuşamış orta vadeli bir gösterge olacaktır. Soldaki şekilde gördüğünüz gibi genellikle 9 günlük hareketli ortalaması ile beraber gördüğümüz TRIX, sıfır ekseni etrafındaki yumuşak salınımları sırasında bir taraftan da fiyatlardaki hareketleri taklit etmektedir. Bu ise, TRIX çizgisinin eğiminin ve yönünün fiyatlardaki hareketin yönünü ve şiddeti ile ilgili ip uçları taşıdığı anlamına gelmektedir ve yükselmekte olan bir TRIX al sinyali üretirken düşen bir TRIX ise sat sinyali üretecektir. Sıfır eksenininde hareket... Orta vadeli bir gösterge olan TRIX’in ilk kullanım şekli, sıfır eksenine göre olan pozisyonların değerlendirilmesidir. Aşırı alım ve aşırı satım bölgeleri olarak da değerlendirebileceğimiz bu kullanımda, sıfır ekseni üzerindeki bölgeler aşırı alımı altındaki bölgeler ise aşırı satımı temsil eder. Ancak bu bir sinyal anlamı taşımaktan çok aşırı alım ve aşırı satım bölgelerindeki TRIX değerlerinin, eksenden uzaklaştıkça ters yönlü bir hareketle karşılaşma olasılıklarının artacağı uyarısıdır. Ancak sağdaki şekilde de görebileceğiniz gibi sıfır ekseninin kullanımında asıl önemli olan ve al sat sinyallerini üreten TRIX’in bu ekseni kestiği noktalardır ve yukarı keserek üzerine çıkışı al, aşağı keserek altına inişi de sat anlamındadır. Yine de yandaki şekilde olduğu gibi sıfır eksenini kesen noktalarda yapılacak alım satımlar karlı görünüyor olsa da zamanlamada ufak sorunları olduğu görülmektedir. Bunun çözümü ise tıpkı MACD de olduğu gibi TRIX’i de teyit çizgisi ile beraber kullanmaktır.
I< <<1 2>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.