Yükselen ve düşen günlere hacimsel yaklaşım... Money Flow Index, basit bir mantıkla bir önceki güne göre yükselen günlerde para girişi, bir önceki güne göre düşen günlerde ise para çıkışı olduğunu varsayarak, hisse senedindeki bu para giriş ve çıkışlarının gücünü ölçmeyi amaçlayan bir göstergedir. Aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi MFI, bugünü önceki gün ile karşılaştıran yaklaşımıyla tüm fiyat hareketlerini taklit eder gibi görünse de, asıl amacı bu fiyat hareketlerini oluşturan günler ile o dönemde oluşan hacim arasındaki ilişkinin gösterilmesi olduğundan uyum sadece aynı yönlü olması ile sınırlıdır. Hareketin büyüklüğü konusunda ise aynı uyum aranmamalıdır. Çünkü denkleme fiyatlarla beraber hacmi de soktuğunuzda, oluşacak hareketin büyüklüğü fiyat hareketlerindekinden çok daha büyük yada küçük olabilmektedir. Money Flow Index’in hesaplanması... Money Flow Index’in hesaplanması oldukça basit bir şekilde RSI göstergesine hacmin dahil edilişi gibidir. Hatırlanacağı gibi RSI’ın hesaplanmasında ilk olarak periyodu belirliyor ve bu periyot içindeki her bir günün bir öncekinin üzerinde mi, altında mı olduğunu inceliyorduk. Bunun ardından ise, bu periyottaki bir önceki güne göre yükselen günlerin ortalamalarına ( YGO ) ve yine bu periyottaki bir önceki güne düşen günlerin ortalamalarına ( DGO ) ulaşıyorduk. Bu değerleri formülde yerlerine koyduğumuzda ise karşımıza şu şekilde bir formül çıkıyordu ; RSI = 100 – [ 100 / 1 + ( YGO / DGO ) ]
I< <<1 2 3>> >I
© 2013 Tüm hakları saklıdır. Burada yer alan bilgi, yorum ve grafikler ANIL ÖZEKŞİ tarafından yazılmış olan KAZANMA SANATI adlı kitaptan alınarak TEKNİK ANALİZ SANATI adlı siteye aktarılmıştır.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez.
Sermaye Piyasasi Kurulunun Seri : V, No :55 “ Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkinda Teblig’i Uyarinca Yayımlanan Uyarı Notu :"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
Copyright © 2013 www.teknikanalizsanati.com Tüm hakları saklıdır.